Efektywne wykonywanie oprysków w ogrodzie
Maj jest miesiącem, kiedy pojawia się coraz więcej słonecznych dni oraz wyrównuje się temperatura między dniem a nocą. Wiąże się to także z natężeniem prac ogrodowych, sadzeniem drzewek, krzewów, zakładaniem trawnika, a także wykonywaniem pierwszych oprysków na roślinach. Jednak czym wykonywać opryski w swoim ogrodzie oraz kiedy najlepiej przeprowadzać tego typu zabiegi?
Dlaczego wykonywanie oprysków w ogrodzie jest tak ważne?
Każdy działkowiec jak i ogrodnik zdaje sobie sprawę, jak dużym obciążeniem dla roślin mogą być szkodniki oraz wszelkiego rodzaju choroby. Już w maju pojawiają się przędziorki, pierwsze mszyce, lecz również owocówka śliwkóweczka. Jest to także miesiąc, kiedy narażone na ataki szkodników i chorób są również róże. Stają się wówczas ofiarą ataków nimułki różanej, skoczka różanego oraz mszyc. Stosując oprysk ochronny nie należy zapominać o śliwach, zwłaszcza pod koniec ich kwitnienia. Wówczas istnieje najwyższe zagrożenie ataku przez owocnicę żółtorogą. Atakowany może być tak że bukszpan przez miodówki. Jednak tylko prawidłowo wykonane opryski umożliwiają zachowanie pięknych oraz owocnych upraw. Niezbędne jest również szybkie zdiagnozowanie problemu oraz wykorzystanie do właściwego sprzętu, który pozwoli na dokładne wykonanie oprysku. Są to zatem elementy kluczowe do sukcesu.
Kiedy należy stosować opryski?
Najlepszym terminem do wykonywania oprysków jest późny wieczór lub nawet noc. Wynika to z faktu, że większość dostępnych preparatów wyróżnia się czasem wchłaniania przez rośliny wynoszącym około kilku godzin. Tym samym opryski wykonane nocą lub po zmroku nie stanowią zagrożenia dla pszczół oraz pożytecznych owadów. Niezbędne jest także wykonywanie oprysków w odpowiedniej temperaturze, która powinna wynosić powyżej 7 stopni. Pogoda powinna być również bezwietrzna, aby nie doszło do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się substancji po ogrodzie. Są to idealne warunki do tego, aby oprysk zadziałał skutecznie.
Jaki sprzęt jest najlepszy do oprysków?
Aby oprysk przeprowadzić prawnie oraz efektywnie rozpylić preparat na roślinach należy korzystać ze sprawdzonego sprzętu. Do wyboru są dwa rodzaje opryskiwaczy. Są to opryskiwacze ręczne oraz spalinowe. Opryskiwacze ręczne są dostępne w wersji amatorskiej oraz profesjonalnej. Cechują się niewielkim rozmiarem oraz wysoką wygodą użytkowania. Opryskiwacze amatorskie mogą przypominać zwykłe pojemniki z atomizerem. Dostępne są nawet za kilka złotych. Idealnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku niewielkich przydomowych ogrodów. Natomiast ręczne opryskiwacze profesjonalne działają dzięki wytwarzaniu ciśnienia roboczego podczas pompowania tłokiem. Sprzęt pozwala na wytwarzanie mgiełki o zasięgu nawet kilku metrów. Tym samym jest idealnym rozwiązaniem podczas rozprowadzania nawozów oraz środków ochrony roślin. Dzięki niemu z łatwością opryskać można nawet wysokie drzewa i krzewy. Z kolei opryskiwacze spalinowe są urządzeniami dużych rozmiarów w formie plecaka. Sprawdzają się zwłaszcza w sadach oraz plantacjach wielkopowierzchniowych. Ciśnienie tworzone jest przez silnik spalinowy, przez co urządzenie jest niezwykle wydajne.